Резултатите от Европейско проучване на здравното поведение за 2025 г., проведено от Ipsos по поръчка на Huawei, разкриват, че смартчасовниците играят трансформираща роля в начина, по който европейците управляват здравето си. Над 80% от потребителите на смартчасовници съобщават за положителни промени в поведението си, включително повишена физическа активност и подобрени навици за съня, което подчертава преминаването от пасивно проследяване на здравето към активното му управление.

Използването на смартчасовници повишава здравната осведоменост и насърчава промени в поведението
Проучването показва, че мнозинството от европейците (78%) разпознават връзката между избора на начин на живот и здравето, като демонстрират повишена осведоменост за проактивното им управление. Сред потребителите на смартчасовници 80% съобщават за подобрения в поведението си, повлияни от генерирани от устройството здравни анализи. Редовното наблюдение на ключови показатели допълнително засилва ангажимента на потребителите към оптимизиране на физическата им активност и здравословния сън. В случая на България, 80% от населението разпознава връзката между начина на живот и здравето – повече, отколкото във Великобритания, Германия, Турция и особено Франция.

Ключови тенденции разкриват трансформация в здравното поведение на европейците
Петте ключови здравни показателя, които медицинските специалисти считат за най-важни за наблюдение, включват кръвно налягане, ниво на кръвната захар, сърдечна честота (пулс), насищане на кръвта с кислород (сатурация – SpO2) и електрокардиограма (ЕКГ).
Като имат предвид достъпността на технологии за проследяване на здравето, медицинските специалисти все повече препоръчват носимите устройства като начин за подобряване на грижата за пациента. 80% от общопрактикуващите лекари препоръчват интелигентни здравни устройства на своите пациенти, а 72% от медицинските специалисти желаят пациентите да са по-проактивно осведомени за здравословното си състояние и да са наясно на какви симптоми да обръщат внимание по отношение на здравето си.
Сърдечното здраве и физическата активност са начело на показателите, проследявани с носимите устройства
Проследяването на физическата активност се очертава като най-често наблюдаваната здравна функция (при 68% от потребителите, използващи носими устройства всеки ден), което подчертава ролята ѝ в ежедневните здравни навици. Още повече, 78% от европейците извършват минималното препоръчано ниво на физическа активност според насоките на Световната здравна организация (СЗО). Но все още само 41% от европейците си поставят цел за ежедневен брой крачки, като средната цел е около 7000–8000 крачки, в сравнение с 51% от българите – най-високият резултат в проучването и единственият над 50%.
Процентът на населението в България, активно занимаващо се с физическа активност, отново е по-висок от средния за Европа. 82% от българите декларират, че физическата им активност отговаря поне на минималното препоръчително ниво, срещу 78% средно за проучването и само 67% за Турция например.

Нарастващото внимание към наблюдението на сърдечното здраве е в съответствие с по-широките тенденции в употребата на смартчасовници, тъй като кръвното налягане и сърдечната честота са сред най-важните показатели за здравето. Мониторингът на сърдечната честота и пулса са често използвани и ценени здравни функции, като 53% от европейското население проверява тези показатели ежедневно.
Освен това, 46% от анкетираните в проучването считат наблюдението на сърдечното здраве за ключова здравна функция на смартчасовника, като 85% от европейските потребители на смартчасовници подчертават важността на предлаганите здравни функции при закупуването на смартчасовници.
Разликата между здравните приоритети на потребителите и специалистите
Докато здравните специалисти наблягат на показатели като кръвно налягане, нива на кръвна захар и ЕКГ данни като важни, потребителите дават приоритет на проследяването на съня, наблюдението на калориите и проследяването на хидратацията. Що се отнася до честотата на измерване, по-голямата част от здравните специалисти препоръчват пациентите да измерват кръвното си налягане (58%) и сърдечната си честота (53%) поне няколко пъти седмично.
Препоръките за наблюдение на здравето от здравните специалисти съвпадат с мнението на потребителите относно важността на определени показатели за общото здраве: кръвното налягане се посочва от европейците като най-важния здравен показател (76%), близко следвано от сърдечната честота (пулса).
В случая на България, вниманието към кръвното налягане е над средното за европейското население, като 82% от населението го счита за най-важния здравен показател.
Кръвната захар е четвъртият най-важен показател средно (72%) за потребителите след съня. Тук се вижда първото значително несъответствие между това, което общото население счита за ключово за здравето си, и това, което здравните специалисти считат за важно, като само 8% от лекарите казват, че мониторингът на съня е важен здравен показател.
Въпреки това предполагаемо несъответствие между фокуса на потребителите върху ключов здравен показател, от една страна, и професионалните медицински препоръки, от друга страна, изключително важен е фактът, че 93% от здравните специалисти вече съобщават за посещения на пациенти, предизвикани от известие, получено от смартчасовник. Това сигнализира за положителна промяна в отношението на потребителите към воденето на по-осъзнат здравословен живот, но също така и за нарастващо доверие в здравните данни, идващи от смарт устройствата.
Бъдещето на носимите технологии в здравния мениджмънт
Въпреки обещаващите темпове на нарастващо използване, половината от европейското население все още не притежава смартчасовник или носимо устройство, което представлява огромна възможност за растеж. Докато носимите здравни технологии придобиват значителна популярност сред потребителите, които активно измерват здравните си данни, за да вземат информирани решения и да подобрят лайфстайла си, повечето хора проследяват само основни показатели, често поради ограничени познания или заради все още развиващите се възможности на носимите устройства.
„С напредването на технологиите, съвременните носими устройства предлагат по-точни и разнообразни здравни данни, което ги прави все по-привлекателни, особено за потребители с остарели устройства или без такива. Непрекъснатите иновации в носимите технологии доведоха до внедряването на революционни функции в някои от устройствата на Huawei за един от най-важните здравни показатели – сърдечното здраве – което сигнализира за тенденция към по-надеждни и приложими здравни данни с високотехнологични носими технологии като проследяване на вариабилността на сърдечната честота (HRV). Това развитие може да послужи като повратна точка в повишаването на доверието и приемането на носимите здравни технологии както сред потребителите, така и сред здравните експерти“, казва Андреас Цимер, ръководител на продуктовия отдел в Huawei.
Трансформацията на здравното поведение сигнализира за нова фаза в грижата за здравето в Европа
Носимите технологии предефинират европейското управление на здравето. Чрез съгласуване на нуждите на потребителите с професионалния опит в здравеопазването, смартчасовниците ни помагат да заживеем във време, в което хората поемат по-голям контрол върху състоянието на здравето си и възприемат технологично ориентиран подход към по-здравословен начин на живот.
С над 80% от потребителите на смартчасовници в Европа, които активно подобряват здравното си поведение, и със същата тенденция, представена от 84% от населението в България, тези устройства служат като основни инструменти за проактивна оптимизация на здравето.
Европейското проучване на здравното поведение за 2025 г. предоставя основателни доказателства, че потребителите на смартчасовници показват по-висока здравна осведоменост и са по-проактивни в наблюдението на ключови здравни показатели. Въпреки че носимите технологии не заместват професионалното здравеопазване, те служат като основен инструмент за насърчаване на проактивното здравно поведение. Смартчасовниците запълват празнината между самонаблюдението и професионалните консултации и имат потенциала да дадат възможност на хората да поемат по-голям контрол върху своето здравно състояние и цялостно качество на живот.
Еволюцията на носимите устройства от събирането на сурови данни към предоставянето на смислени здравни прозрения означава, че и потребителите, и професионалистите започват да ги възприемат като ценни сътрудници в управлението на здравето. С напредването на иновациите, носимата здравна технология е готова да трансформира начина, по който хората наблюдават и управляват здравето си, като намалява разминаването между потребителския интерес и професионалното медицинско доверие.